مدیر

مدیر

داراییهای ثابت به تدریج و با گذشت زمان کهنه . فرسوده . قراضه . منسوخ و غیر قابا استفاده می شوند و قیمت آنها کاهش می یابد . این کاهش تدریجی قیمت مربوط به مدت استفاده از دارایی ثابت که ان را عمر مفید دارایی نیر می نامند می باشد .
تقلیل ارزش دارایی ثابت در مدت عمر مفید آن را “ استهلاک ” می گویند . این کاهش ارزش دارایی برای موسسات . یک هزینه محسوب می شود .در پایان هر دوره مالی بر اساس روشهای خاصی این هزینه محاسبه می شود و در حسابهای هر دوره مالی انعکاس می یابد .نحوه ثبت آن به این صورت است که حساب هزینه استهلاک را بدهکار نموده و حساب استهلاک انباشته را که حساب کاهنده داراییهای ثابت می باشد بستانکار می کنند .

هزینه استهلاک ……..
استهلاک انباشته ……….


حساب هزینه استهلاک داراییهای ثابت در پایان هر دوره مالی به همراه سایر هزینه ها به خلاصه سود و زیان منتقل می شود و لی حساب استهلاک انباشته . جزو حسابهای دایم است و به سال بعد منتقل خواهد شد .
استهلاک عبارت است از تکنیکی که برای اختصاص بهای یک دارایی در طول دوره مفیدی که از این دارایی استفاده می شود . به کار می رود . استهلاک برای دارایی های سرمایه ای . یعنی کالاهای مشهودی که به مدت یک سال یا بیشتر دارای عمر مفید هستند به کار می رود .
وسایل نقلیه . ساختمان ها و تجهیزات از نوع دارایی هایی هستند که استهلاک می تواند برای آنها به کار رود .
حالا مثالی از یک محل تجاری می آوریم که در حال خرید یک تریلر تحویل بار است . این تریلر ۳۵٫۰۰۰ دلار قیمت دارد . انتظار می رود که ۱۲ سال از آن استفاده شود و این مدت به عنوان عمر این دارایی محسوب می شود . در انتهای ۱۲ سال ارزش برآورد شده این وسیله نقلیه برابر یا ۸٫۰۰۰ دلار خواهد بود .

Cost : این نرخ هزینه اولیه مربوط به مورد ۳۵٫۰۰۰ دلار است . این مورد نمی تواند تنها قیمت مربوط به مورد را در بر بگیرد بلکه می تواند در برگیرنده دریافت و نصب مورد از جمله هزینه های تحویل باشد .

Salvage : این مقدار . ارزش مورد انتهای عمر مفید آن است .

Life : تعداد دوره هایی است که استهلاک برای آن به کار می رود . این مورد معمولا بر حسب سال بیان می شود .

استهلاک به روش های مختلفی محاسبه می شود . برخی از تکنیک ها تصور می کنند که یک دارایی مقدار عمده ای از عمر مفید خود را در طول دوره های اولیه عمر خود . ارائه می دهد . در این صورت استهلاک در یک مقیاس متغیر از اولین دوره تا آخرین دوره به کار می رود . بیشتر این استهلاک در چند دوره اول به کار می رود . این مورد به عنوان جدول استهلاک تسریعی شناخته می شود . گاهی اوقات این مقدار استهلاک زودتر از عمر دارایی از بین می رود . در عوض استهلاک می تواند به صورت مساوی در طول تمام دوره ها به کار رود . در غیر این صورت عمر استهلاک دارایی دارای مقدار مساوی با استهلاکی است که به کار می رود .

محاسبه استهلاک به روش خط مستقیم :

تابع SLN در اکسل مقدار استهلاک را برای هر دوره ای از عمر مفید یک دارایی محاسبه می کند . آرگومان های ان ساده اند و فقط عبارتند از : بها – اسقاط – تعداد دوره ها . استهلاک به روش خط مستقیم یک مقدار مساوی را از استهلاک را برای هر دوره ایجاد می کند.

مثال : موسسه تجاری نوشین . ماشین آلاتی را در تاریخ ۱/۱/۷۷ به مبلغ ۶٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال خریداری نمود و مبلغ ۷۰۰٫۰۰۰ ریال برای نصب و راه انداری آن پرداخت کرد . در صورتی که عمر مفید ماشین آلات هشت سال و ارزش اسقاط آن در پایان عمر مفید ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ ریال باشد هزینه استهلاک ماشین آلات را در پایان هر سال تعیین کنید :
ابتدا مبلغ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ را در سلول A1 وارد کنید .
سپس مبلغ ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ ریال را در سلول A2 وارد کنید .
عمر مفید دارایی را که ۸ سال میباشد در سلول A3 ثبت نمایید .
سپس در سلول A4 فرمول زیر را وارد نمایید .
=SLN(A1,A2,A3)

و کلید Enter را بفشارید . همانطور که ملاحظه می کنید در سلول A4 مبلغ ۷۲۵٫۰۰۰ محاسبه می شود که این عدد مبلغ هزینه استهلاک سالیانه برای این دارایی میباشد .تمام دوره های دارای استهلاک مشابه میباشند .

 

شنبه, 18 آذر 1391 13:42

ایجاد ماکرو در اکسل

هدف اصلی از ایجاد یک ماکرو آسانتر کردن کارها و سهولت دسترسی به بخش های مختلف برنامه است. اکسل به شما اجازه می دهد تا ماکروهایی ایجاد کنید تا کارهای ناخوشایند و تکراری را تنها با یک کلیک و یا چند کلید انجام دهید.

یک ماکرو مجموعه ای از فرمانها، کلیدها و کلیکهای موس است که می توانید آنها را ذخیره کرده و هر موقع نیاز بود آنرا اجرا کنید. برای ایجاد یک ماکرو دو راه وجود دارد.

  1. ضبط ضربه کلیدها و کلیک ها در حین انجام کار
  2. نوشتن یک ماکرو از ابتدا

نوشتن یک ماکرو از ابتدا مستلزم دانستن زبان برنامه نویسی Visual Basic می باشد و از آنجا که ضبط ضربه کلیدها یا کلیک های موس آسانتر می باشد در اینجا به تشریح این روش می پردازیم.

به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید می‌خواهیم معتبرسازی مقادیر را به صورت یک ماکرو ضبط کنیم. برای این کار از نوار Developer و گــروه Code بر روی Record Macro کلیک می‌کنیم. در کادر محاوره‌ای ظاهر شده باید یک نام را به ماکرو اختصاص دهیم «بطور مثال نام Validate را وارد می‌کنیم». می‌توان برای اجرای ماکرو کلید میانبر نیز تعریف نمود که همراه با کلید Ctrl باعث اجرای ماکرو خواهد شد.

پس از کلیک بر روی OK هر عملی که انجام دهید در ماکرو ضبط خواهد شد، بنابراین کلیه اعمالی که برای معتبرسازي داده‌هاي ورودي بايد انجام داد را انجام داده و پس از اتمام عملیات بر روی گزینه Stop Recording کلیک می کنیم.

حال ماکرویی داریم که عملیات معتبرسازی داده ها را با شرط مورد نظر ما در خود ضبط کرده و از این به بعد در هر جائی می‌توان از این ماکرو استفاده کرد.

برای استفاده از ماکرو، پس از انتخاب محدوده مورد نظر و کلیک بر روی گزینه Macros در نوار Developer کادر محاوره ای شامل کلیه ماکروهای ساخته شده ظاهر می‌گردد که پس از انتخاب ماکروی مورد نظر، کلیک بر روی Run باعث اجرای ماکرو در محدوده انتخاب شده خواهد شد.